Ženy změní Česko k lepšímu. Projekt Inspire & Impact spouští web a vítá nové členky

13 minut

Nedostatečná flexibilita trhu práce je něco, co už trápí Česko dlouhodobě, v otázce férového ohodnocení žen a jejich zastoupení v klíčových pozicích jsme pod průměrem EU. Lokální top manažerky a podnikatelky v čele se zakladatelkou Renatou Mrázovou spojily síly a založily projekt Inspire & Impact, který si vzal za cíl nerovnosti pohlaví na lokálním pracovním trhu narovnávat.

Nedostatečná flexibilita trhu práce je něco, co už trápí Česko dlouhodobě, v otázce férového ohodnocení žen a jejich zastoupení v klíčových pozicích jsme pod průměrem EU. Lokální top manažerky a podnikatelky v čele se zakladatelkou Renatou Mrázovou spojily síly a založily projekt Inspire & Impact, který si vzal za cíl nerovnosti pohlaví na lokálním pracovním trhu narovnávat. Po třech letech přirozeného vznikání komunity se pod taktovkou výkonné rady, ve které působí Simona Kijonková, Dana Bérová, Taťána le Moigne, Dita Formánková a Vlaďka Michnová, projekt formalizuje, spouští nový web a jde na veřejnost.

Web Inspire & Impact Network

Jak celý projekt vlastně vzniknul? „Myšlenka vytvoření Inspire & Impact Network se zrodila před pár lety, kdy jsme společně s bývalou kanadskou velvyslankyní Ayeshou Rheki zorganizovaly neformální setkání žen na kanadské ambasádě. Diskutovaly jsme otázky podpory, inspirace a spolupráce mezi ženami s cílem vzájemně se podporovat a inspirovat. Akce byla velmi úspěšná, a tak jsme se rozhodly v tomto konceptu pokračovat.“ říká Renata Mrázová, prezidentka a zakladatelka spolku, která je zároveň dlouholetou vrcholnou manažerkou s praxí ve finančním, generálním a HR řízení velkých českých i nadnárodních firem. „Od té doby se naše síť rozrostla na více než 300 žen z různých oborů, včetně manažerek, podnikatelek, pracovnic v neziskovém sektoru a veřejné správě, maminek na mateřské, vědkyň, návrhářek, umělkyň a sportovkyň. Spojuje nás aktivní angažovanost a zájem o vlastní rozvoj a pozitivní dopad na komunitu a společnost, ve které žijeme.“ dodává. 

Spuštění nového webu na solidpixels je pro Inspire & Impact milníkem, díky kterému projekt „zoficiálněl“. „Jsme nadšené, že se nyní posouváme do nové etapy. Network jsme formalizovaly do spolku a spouštíme webové stránky a členskou databázi, která bude sloužit k ještě lepšímu propojení a spolupráci mezi členkami.“ komentuje Renata Mrázová.

Proč se ženy do IT nehrnou

Každá z přicházejících spoluzakladatelek vnesla do projektu nový pohled a s ním i nová témata, která je možné skrze komunitu Inspire & Impact otevírat a řešit. Ditu Formánkovou, analytičku a ředitelku organizace Czechitas, dlouhodobě pálí téma zastoupení žen v IT. „Ženy u vstupu do IT nebo do vedoucích rolí vnímají bariéry, vlastní i společenské. Ty vlastní se odvíjí od stereotypů, které mají ženy spojené s technologiemi. Straní se jich, mají mylnou představu o kompetencích nebo osobnosti, kterou musí takový IT specialista mít, nebo zkreslený obrázek, co vlastně technologie jsou. Nehrnou se do IT nebo z oboru odcházejí taky proto, že nemají pocit sounáležitosti, jsou malou minoritou, takže je těžké prosadit svůj názor, cítit se bezpečně, sám sebou nebo nalézt mentory.“ vyjmenovává a dodává, že Česká republika je na úplném chvostu Evropských zemí v zastoupení žen v IT.

„Ženy se nehrnou do IT nebo z oboru odcházejí taky proto, že nemají pocit sounáležitosti. Jsou malou minoritou, takže je těžké prosadit svůj názor, cítit se bezpečně, sám sebou nebo nalézt mentory. Česká republika je na úplném chvostu Evropských zemí v zastoupení žen v IT.“

Dita Formánková

Jiné to není ani ve vedoucích pozicích. „Dominantním pečovatelem o děti nebo starší příbuzné je v ČR žena, potřebuje tudíž flexibilnější úvazek a to s vedoucí rolí lze těžko v dnešním prostředí businessu skloubit. Dobrovolně se tudíž na vyšší pozice ženy nehlásí, také si nevěří, nekomunikují tak často a přímo svou potřebu kariérně růst, neříkají si tak často o vyšší mzdy a nejdou v takové míře jako muži do rizika. Ty společenské stereotypy a bariéry jsou taky obrovské. Ať už je to silně tradiční rozdělení mužských a ženských typických profesí i pozic, nebo nerovné rozdělení péče, nedostatek podpory péče o malé děti nebo i platové nerovnosti. Je to komplexní problém.“ dodává.

Digitální dovednosti a podpora firem jako cesta ke změně

Jak z tohoto bludného kruhu ven? „Věřím, že na cestě k většímu narovnání příležitostí je naprosto klíčové vzdělávání. Ke zlepšení konkurenceschopnosti může přispět i zaměření se na svou digitální vizitku, třeba ve formě vlastního webu. Jeho vytvořením navíc vzniká nová dovednost, skvěle upotřebitelná při další práci.“ pokračuje Dita Formánková. Jak mohou v tomto směru pomoci zaměstnavatelé? „Firmy mohou významně ovlivnit kariérní směrování dívek ve školním věku směrem k technologiím. Jejich participací na kariérních dnech, podporou neformálního vzdělávání, například s námi v Czechitas. Stejně tak v pozdějším věku mohou pomoci ženám se do IT rekvalifikovat. Vytvářet flexibilnější a nižší než plné úvazky s možností práce z domova. Umožňovat vzdělávání na rodičovské dovolené a u svých zaměstnanců podporovovat vznik komunit, mentoring, stínování, apod. A v neposlední řadě formou expertního dobrovolnictví přispívat k neformálnímu vzdělávání a rekvalifikaci do IT.“

Větší zastoupení a podpora žen vnáší do firem nemalé benefity. Dle Dity Formánkové přinášejí dobře řízené rozmanité týmy firmě v dlouhodobém horizontu vyšší příjmy z inovací, jsou odolnější v krizi a vydrží déle, tj. mají vyšší zaměstnaneckou retenci. „Podle některých studií se bavíme o 9% nárůstu zisku, a o 8 mld nárůstu HDP v ČR, kdyby se ženy více angažovaly v produktivních profesích. Ženy do technologických týmů přinášejí jiné zkušenosti, přístupy k řešení problémů, perspektivy. Dívají se na produkt nebo službu jinýma očima. Kromě toho, podle psychologa Andyho Bella, který popsal distribuci rozdílů v genderových osobnostních tendencích, ženy se více zasluhují o budování dlouhodobých vztahů, je pro ně důležitá otázka etiky, loajality a orientace na detail. V době, kdy firmy bojují o pozornost zákazníků i zaměstnanců a zároveň řešíme v souvislosti s AI otázky etiky, je zastoupenost takovýchto priorit v řídících nebo produktových týmech strašně důležité.“

Podle některých studií se bavíme o 9% nárůstu zisku, a o 8 mld nárůstu HDP v ČR, kdyby se ženy více angažovaly v produktivních profesích. Ženy do technologických týmů přinášejí jiné zkušenosti, přístupy k řešení problémů, perspektivy.

Dita Formánková

Magická síla komunit

Dle další spoluzakladatelky Taťány le Moigne, bývalé ředitelky české pobočky společnosti Google, hraje networking a podpora komunit při kariérním růstu (nejen) žen naprosto klíčovou roli. „Řekla bych, že v současnosti je jejich role ještě důležitější než dřív, protože vliv sociálních sítí na fragmentaci, rozdělení, šíření dezinformací, lží a agresivity ve společnosti je obrovský. My spolu jako lidi potřebujeme hlavně mluvit, potkávat se, naslouchat si, pochopit se.“ vysvětluje.

Jak velkou sílu mohou komunity mít, vykresluje Taťána na příkladu vzniku Google Developer Group. „Komunita je velmi inteligentní společenství, takže je třeba s ní pracovat citlivě, poctivě a s pokorou. Ale funguje to. V začátcích mé práce v Googlu tady Google skoro nikdo neznal, ale vývojářská komunita a lidé kolem technologií tu byli a zajímalo je, co se v oblasti inovací v Googlu děje. S pomocí Dana France a později Filipa Goszlera jsme založili Google Developer Group a začali jsme dělat společné akce, potkávat se, pomáhat si, inspirovat se. Z Google Developer Group se dokonce pod vedením Dana stala globální platforma. Funguje dodnes.“

„V začátcích mé práce v Googlu tady Google skoro nikdo neznal, ale vývojářská komunita a lidé kolem technologií tu byli a zajímalo je, co se v oblasti inovací v Googlu děje. S pomocí Dana France a později Filipa Goszlera jsme založili Google Developer Group a začali jsme dělat společné akce, potkávat se, pomáhat si, inspirovat se. Z Google Developer Group se dokonce pod vedením Dana stala globální platforma. Funguje dodnes.“

Taťána le Moigne

Inspiruj se a měň

Co přesně můžeme od projektu Inspire & Impact vlastně očekávat? „Máme v plánu širokou škálu rozvojových, vzdělávacích a jiných aktivit a podpory zaměřené na profesní a osobní rozvoj žen. Pořádáme také networkingové akce, kde se ženy mohou setkat a sdílet své zkušenosti. Platforma nabízí přístup do jedinečné a unikátní databáze expertek napříč regiony, obory a senioritou. Součástí nabídky Inspire & Impact je také Inspire Academy, která je připravena jako celoroční seriál webinářů s cílem inspirovat  ženy k celoživotnímu rozvoji. Webináře ukazují jedinečnost ženského leadershipu a přinášejí inspiraci, odvahu i radost. Pro členky IIN komunity je tato akademie zdarma. Prostě a jednoduše: komunita IIN zahrnuje různé formy spolupráce a sdílení zdrojů, které aktivním ženám bez rozdílu věku, seniority či odbornosti pomáhají růst a rozvíjet se.“ vyjmenovává další ze spoluzakladatelek, Vladimíra Michnová, která má v Inspire & Impact na starosti péči o členství a interní komunikaci a je zároveň personální ředitelkou mezinárodní skupiny LINET Group.

„V naší komunitě je obrovská síla, chuť dělat změny, je v ní spousta energie. Za posledních šest měsíců, kdy jsme síť formalizovali, jsme vytvořili strategii, klíčové vzdělávací produkty, zahájili činnost pracovních skupin, které mají doručit expertní řešení společenských problémů. Je v tom velká dynamika a proto bylo klíčové postavit celý web i interní členský systém na co nejflexibilnějším řešení. Kromě fenomenální podpory při vývoji jsme získali administraci, ve které si můžeme jednoduše měnit vše dle našich potřeb. Solidpixels navíc umí grafický design a UX, takže krásně vystihnuli v barvách a struktuře webu naše hodnoty, naši profesionalitu i lehkost.“ popisuje vznik webu Dita Formánková.

Zakladatelky Inspire & Impact Network.

„Komunity mají obrovský smysl. Vytvářejí člověčenství, pocit sounáležitosti, umožňují sdílení a vzájemnou podporu.“ říká Taťána le Moigne. „Podobných užitečných komunit, které kultivují prostředí kolem nás, je spousta. Vezměte si třeba Skaut. Sokol. Zahradníci nebo myslivci. To je fuk. Jde o to, že se lidé společně potkávají, sdílejí spolu něco, co je baví, podporují se.“ A proto je tu i Inspire & Impact. Nabízí prostor pro sdílení, inspiraci a vzájemnou podporu. Propojuje ženy napříč generacemi, obory i zkušenostmi, aby společně kultivovaly prostředí kolem nás a přispívaly k pozitivní změně. Je tu pro všechny, kdo chtějí měnit věci k lepšímu.


Smyslem solidpixels je poskytovat nástroj k úspěšnému podnikání. Uvažujete o novém webu? Dejte nám vědět.

Další inspirace pro lepší web

Příběh ambasadora Roberta Poppa aneb jak se dá postavit sto webů za jeden rok

Solidpixels se snažíme od začátku stavět tak, abychom dali všem, kteří na něm realizují weby, možnost vytvořit v rekordním čase téměř nemožné věci. Když za námi ovšem loni přišel ambasador Robert Popp s tím, že chce za rok stihnout postavit sto webů, byli jsme i na základě naší vlastní zkušenosti velmi skeptičtí. On nám ale dokázal, že to jde. A prozradil nám, jak se mu to povedlo.

Jak udělat ten nejlepší web pro konferenci nebo festival

Weby konferencí, festivalů a dalších eventů opakujícího se charakteru jsou živoucí organismy. Málokdo potřebuje být schopný tak flexibilně reagovat na všechny změny, které s sebou pořádání akcí většinou nese. Jak vypadá cyklus webu pravidelného eventu? Na co všechno by měl umět zareagovat, co by na něm nemělo chybět a jak ho postavit tak, aby té každoroční práce bylo co nejméně?

Ze života ambasadora: od vedení neziskovky na jógamatku a zpět s designérkou služeb Kateřinou Vondrákovou

Kdo jsou vlastně naši ambasadoři? Jak pracují, co je baví a co zrovna aktuálně řeší? V dalším díle naší rubriky jsme si povídali s designérkou služeb Kateřinou Vondrákovou.